header2

FONGOGO.COM: HAYALİNİZİN PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMEK SANDIĞINIZDAN DAHA KOLAY

Fongogo, yerli bir kitlesel fonlama platformu. Hayat vermek istediğiniz projelerinizi insanların beğenisine sunabildiğiniz, dileyenlerin de projenizi hayata geçirmeniz için ekonomik olarak katkıda bulunabildiği bir platform. Fongogo’nun üç kurucu ortağı var: Ali Çebi, Ali Tirkeş ve Louise Westerlind.

2

Geçtiğimiz günlerde kendileriyle iletişime geçtik, bizi ofislerine buyur ettiler, atladık gittik ve çok eğlenceli bir röportaj yaptık. İki kurucu ortak, Ali Çebi ve Louise Westerlind ile Pazarlama ve Projeler Yöneticisi Duygu Tarhan, Fongogo ve Türkiye’de kitlesel fonlama ile ilgili sorularımızı yanıtladılar:

4

-Projelere katkıda bulunanlar karşılığında ne elde ediyorlar?

Sitemiz ödül sistemi üzerine kurulu. Projeye yaptığınız katkı miktarına göre, proje sahibinin belirlediği çeşitli ödüllerden birine veya birden fazlasına sahip oluyorsunuz. Bu ödül bir ürün olabilir, bir servis olabilir veya başka bir şey olabilir. Örneğin bir film projesine 25 TL katkıda bulunduğunuz zaman üzerinde filmin logosunun basılı olduğu bir bardak, daha yüksek bir meblağ katkıda bulunursanız bir adet t-shirt, biraz daha fazla katkıda bulunursanız film yıldızlarından birinden imzalı bir nesneye veya biraz daha fazlasına filmin galasında yer alma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bu tamamen proje sahibine bağlı olarak değişiyor. Elbette biz onlara bugüne kadarki tecrübelerimize dayanarak bu ödülleri belirlemelerinde yardımcı oluyoruz, ama en sonunda tamamen proje sahibinin tercihine bağlı oluyor.

3

-Fongogo’da açılabilecek projelerin konularının bir sınırı var mı?

Bu işe başlarken kendimize şöyle bir kural koyduk, dini ve politik projeleri biz şu anda platforma almıyoruz. Her ne kadar bu projeler bize çok ciddi bir trafik getirecekse de, biz bu konuda tarafsız bir profil çizmek istiyoruz.

6

-Fongogo’nun yerel ve globaldeki diğer rakiplerinden ne gibi farkları var?

Fongogo’nun diğer kitlesel fonlama platformlarından en büyük farkı stratejik ortaklık ağlarımız.

Kategori liderleri diye bir ağımız var. Kendi kategorisinde bir yetkinliği olan ve insanların saygı duyduğu isimleri projelere mentor olarak koyuyoruz veya o projenin sponsorluğunu alıyorlar, sosyal medyada o projenin promosyonunu yapıyorlar.

Elçi ağı diye bir ağımız var. Bu da daha çok üniversitelerden bu işe inanmış ve bize bu konuda yardım etmek isteyen gönüllüleri topladığımız bir ağ.

Biz bu ağları kullanarak hem proje sayısını artırmaya, hem de proje kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz.

Onun dışında rehberlerimiz var. Bu rehberleri proje sahiplerine veriyoruz ki, daha kaliteli projeler oluşturabilsinler.

Bütün bunların yanında elbette dilin Türkçe olması, para birimi, ödeme yapmanın global firmalara göre daha kolay olması gibi avantajlar da var.

header

-Projelerin başarıya ulaşma oranları açısından Fongogo’nun rakiplerine bir üstünlüğü söz konusu mu?

Bugüne kadar 600 katılımcı, 21 başarıya ulaşmış proje için toplamda 210 bin Türk Lirası üzerinde katkıda bulundu. Fongogo’daki ilk büyük başarılı proje (Sarmaşık Filmi) 27 bin Türk Lirası toplamayı başarmıştı. İki ay sonra bir başka proje (Gerçek Gizlidir Filmleri) 54 bin Türk Lirası toplamayı başardı. En son olarak, Türkiye’de kitlesel fonlama alanında başarıya ulaşıp en çok katkıyı toplayan projemiz (SineMASAL) 81 bin Türk Lirası ile fonlandı.

Projelerin başarı oranları aşağı yukarı aynı aslında. Ama şöyle bir fark var ki, bizdeki projelerin boyutları büyük. Bu 27 bin, Türk kitlesel fonlama platformları arasında en fazla fonlanan projeydi ki, biz onun üzerine bir 54 bin, onun üzerine de 81 bin TLlik bir proje koymayı başardık.

Bir diğer fark da, bizde 1000 TLlik bir alt limit var. Dolayısıyla 100 TLlik, 200 TLlik projelere göre fonlanmaları daha zor olmalarına rağmen benzer başarı oranlarına sahibiz.

1

-Kısa ve uzun dönemde beklentileriniz nelerdir?

Yakın zamanda ilk yılımızı kutladık. Biz bu ilk yılımızda çok şey öğrendik. Çünkü yapmaya çalıştığımız şey bir konsepti alıp, Türkiye’ye getirip aynen uygulamak değil. Türkiye ve bu coğrafyanın kültürüne uygun bir model geliştirmeye çalışıyoruz. Bu sebeple pek çok alanda projelere kapılarımızı açtık, sosyal girişimler, filmler, teknoloji bunlardan sadece bazıları. Böylece en çok ilgi ve en çok ihtiyaç hangi alanda yoğunlaşıyor görme imkanımız oluyor. Şu anda halen bu aşamadayız.

-Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz şunu diyoruz, kitlesel fonlamaya hepimiz inanıyoruz. Türkiye ve içinde olduğu bölgede işin çok başları bizce. Biz bunu bir dezavantaj olarak görmüyoruz, tam tersine bir avantaj. Çünkü bu bölgede, bu safhada lider olabilirsek, bizim hedefimiz MENA bölgesinde (Orta Doğu ve Kuzey Afrika), Kickstarter Amerika ve Avrupa’da neyse o olmak.

Fongogo ekibine bizi ağırlayıp sorularımızı yanıtladıkları için teşekkür ediyor, çıktıkları bu yolda kendilerine başarılar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>