header

ÇİFTÇİLERE GÜZEL HABER: WALL-YE ROBOT SİZİN İÇİN BUDUYOR

Wall-Ye çifçiye büyük kolaylık sağlayacak bir tarım robotu. Fransız Christophe Millot tarafından yapılmış olan bu robot budama için kullanılıyor.

image

Robot budama için yapılmış uzayan kolları üzerindeki kızıl ötesi kameraları sayesinde hiç hatasız olarak budama yapabiliyor. Günde 12 saate kadar çalışabilen Wall-Ye budama sürecinin verimliliğini arttırıyor. Bu tarım robotu çiftçinin üzerinden önemli bir yükü alacağa benziyor.

image

Wall-Ye kesim yaparken bir taraftan da veri topluyor. Bu şekilde bir sonraki mevsimde hangi bitkiye önceden nasıl kesim uygulandığı bilinebiliyor ve yeni kesim programı bu bilgiye referansla belirleniyor.

Millot geleneksel yöntemlere alışmış Frannsız çiftçisinin tarım robotlarına henüz hazır olmadığını ancak bir müddet sonra bu robotların kullanımının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>