DSC_0025

İKİ MAKER: UFUK BARIŞ MUTLU VE DENİZ DERBENT

İstanbul Maker Fair’de tanıştık Barış ve Deniz‘le. Diğer makerlarla birlikte salonun bir ucunda, okul projeleri için ürettikleri Luminoid ve Flipbook Box isimli projelerini sergiliyorlardı.

DSC_0022

Daha sonra aynı işlerle İstanbul Studio X‘deki sergiye de katılmışlardı ki, Studio-X’in de desteği ile buluşup bir video söyleşi gerçekleştirdik. Hem projelerini anlattılar hem de maker kavramı üzerine fikirlerini aldık. Söyleşiyi videodan izleyebilirsiniz.

Barış ve Deniz, İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD-Visual Communication Design bölümü öğrencileri. Görsel tasarım üzerine eğitim alıyorlar ama sanal ortamda yapılan işler yerine hayallerinde elle tutulur, çalışan fikirler üretmeyi seviyorlar.

Picture 2

Okul projesi kapsamında Barış, tasarımı ve üretimi kendisine ait analog bir slayt makinesi yapmış. Işık oyunlarına olan merakı nedeniyle okulda bir proje üretmesi gerektiğinde aklına analog bir slayt makinesi yapmak gelmiş. Limunoid‘i önce tasarlamış, sonra parçaları satın almış, ürettirmiş ve en son tek bir parça haline getirmiş. Cam tabakanın üstüne ne koyarsanız, duvara onu yansıtıyor.

Deniz de elle kontrol edilen manuel film oynatıcı da denilebilecek Flipbook Box ismini verdiği proje ile karşımıza çıkıyor. En sevdiği işin müzik için görsel tasarlamak olduğunu söylüyor.

Deniz, stopmotion animasyon tekniklerini de seviyor. Birlikte yaptıkları stopmotion film denemeleri de var.

İki genç maker, henüz yolun başındalar. Türkiye’nin onlar gibi cesur, üreten genç beyinlere ihtiyacı var. Umutluyuz, daha çok proje üretecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>