title_2

ADDIBOT YOL ONARICI PRINTER

Addibot yol çatlaklarını onarmak için üretilmiş özel bir 3B yazıcı. Addibot fikri ilk başta soğuk yörelerde donan suların üzerinde kırılan buzların arasında oluşan çatlakları sulama ve dondurma yöntemiyle doldurmak üzere ortaya çıkmış. İki yıllık bir çalışma ile geliştirilen Addibot şu anda sadece buz yüzeylerde değil alfast yüzeylerde de çatlakları doldurmada kullanılır şekilde geliştirilmiş bulunuyor. Asfalt bir yola veya kaldırıma bırakılan Addibot üzerine yerleştirilmiş sensörlerle çatlakları belirleyerek içlerine dolgu maddesi basıyor.

image

Addibot’un zaman içinde geliştirilerek doğrudan asfalt dökme fonksiyonuyla yol yapımında veya başka yüzeylerde kullanılması planlanmakta.

Addibot’un yaratıcısı 22 yaşındaki Robert Flitsch. Flitsch Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences yeni mezunu.

image

Addibot’u yaratma fikri ise buz hokeyi oyuncusu olmasıyla bağlantılı. Oyun oynarken buzdaki çatlakların oyuncuların düşüşü veya verimsizliği ile sonuçlanmasının ardından ortaya koyduğu bu 3B yazıcının sabah kahve içerken yere bakmadan yürüdüğü bir kaldırımda da ayağının bir çatlağa takılmasını engelleyebileceğini düşünen Fitch buluşunu basit bir 3B yazıcı projesi olarak tanımlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>